Podstatné kritériá pri návrhu schodiska

Podstatné kritériá pri návrhu schodiska

Ak si necháme navrhnúť schodisko, zásadnými kritériami je požadovaná (a zároveň i možná) veľkosť schodiska a jeho pozícia v priestore. Ideálne je, ak je naše schodisko pohodlne prístupné z väčšiny miestností jednotlivých podlaží, zo spálne a detskej izby, prípadne hosťovskej izby, no malo by byť situované tak, aby nás zároveň používanie schodiska nerušilo v spánku. Podstatným kritériom, podľa ktorého sú stavané aj normy, je manipulácia s nábytkom. Nie je však výnimkou, že hlavné schodisko môže byť doplnené aj ďalším, napríklad segmentovým schodiskom (stredová oceľová schodnica + stupienky z dreva, skla či iných materiálov) umiestneným napríklad v hlavnej obytnej miestnosti. Odtiaľ sa potom budú v zvislom smere presúvať iba obyvatelia domu, zatiaľ čo hlavné schodisko poslúži aj pri sťahovaní nábytku. Zároveň by sme mali vedieť, že schodisko končí v diere v strope a vytvára teda takzvaný komínový efekt. Umiestňovať teda schodisko blízko zdroja tepla, napríklad krbových kachlí, je dosť nevhodné.

V podstate existujú tri možnosti, ako schodisko umiestniť - buď priamo do obytného priestoru (ak máme dostatok miesta, môže byť zakončené aj galériou), alebo zasunuté do chodby a zázemia, alebo vysunuté von z domu a tvoriace potom akúsi zvislú verandu. Ak schodisko umiestnime do obytného priestoru, musí byť kladený dôraz na kvalitu návrhu, dizajn schodiska a perfektné spracovanie výrobcom. Nemenej dôležitá je potom požiadavka na jednoduchú údržbu schodiska, pretože ho budeme používať denne. Nakoniec, určite nie je vhodné umiestniť pod schody napríklad jedálenský stôl, sedačku alebo kreslá, pretože by na nás pri jedle či odpočinku mohli padať rôzne nečistoty a prach.

Bez dodržania platných predpisov schodisko nie je možné navrhnúť. Požadované sú konkrétne rozmery, tvar, bezpečnosť atď. Ak by stavebný úrad pri kolaudačnom konaní nariadil odstránenie závad a stavbu by kvôli nevhodnému riešeniu schodiska neskolaudoval (nepovolil jej používanie), mohla by byť dodatočná investícia značná.

 

A čo iné, keď nie schodisko?

 

Tí bohatší z nás určite neopovrhnú osobným výťahom, ktorý môže byť, rovnako ako schodisko, vonkajší či vnútorný. Výhody výťahu ocenia predovšetkým starší ľudia, avšak zníži sa aj riziko pre ich potomkov, z výťahu totiž tak ľahko nevypadnú. S výťahom sa v bežnom rodinnom dome však väčšinou nestretneme, aj keď človek pri pohybe po schodoch spotrebováva 7-krát viac energie ako pri bežnej chôdzi. Naopak, pre mnohých je pohyb po schodisku veľmi zdravý a napríklad v pôrodniciach býva schodisko dodnes nevyhnutnou predpôrodnou pomôckou.

Naopak, ak nemáme podkrovné priestory určené na stále obývanie (napríklad hosťovské izby), vystačíme si aj s rebríkovými schodmi, ktoré nám po dobu, pokiaľ bude podkrovie neobývané, nebudú prekážať. Rovnako nemá veľký zmysel to preháňať v prípade schodov do pivnice, aj keď výnimky, samozrejme, potvrdzujú pravidlo a útulnej pivničke s kvalitným vínom pekné schodisko tiež určite pristane.

Ak sa predsa len rozhodnete pre kvalitné samonosné drevené schody, neváhajte nás kontaktovať. Našim zákazníkom navrhujeme schody v profesionálnom softwari a po odsúhlasení nášho 3D modelu vyrobíme podľa neho jednotlivé diely schodiska, ktoré ešte na dielni vopred skúšobne zmontujeme, aby sme dosiahli čo najspoľahlivejší a najpresnejší výsledok. Následne schodisko dovezieme ku klientovi a odborne osadíme. S našimi schodmi sa môžete stretnúť skutočne po celom Slovensku, naši klienti totiž oceňujú nielen kvalitné materiály, presnú výrobu, dodržiavanie dohôd a termínov, ale aj profesionálnu inštaláciu, ktorá nám umožňuje plne zabezpečiť kvalitu našich výrobkov, na ktorej nám záleží.

tel.: 0904 231 086
email: baca.jaroslav@gmail.com
email: schodybaca@gmail.com